Dünya standartlarında üretim kalitesi    
   

   
   

 

   
   

Buğdayın hazırlanması

EVREN UN tüm ürünlerinde 100% Türk buğdayı kullanmaktadır. Buğday bölgedeki üreticilerden satın alınmakta ve endüstriyel veya ev kullanıcılarına sunulmaktadır.

Buğday tartısı yapıldıktan sonra mekanik asansörlerle silolara depolanır. Silolarımızın her biri 20 metre yüksekliğinde, 250 ton kapasiteli, çelikten inşa edilmiştir. Silolar buğdayın nemlenmesine karş korumalıdır.

 

   
         
   

 

Buğdayın temizlenmesi

Buğday silolarımıza gelene kadar bir çok mekanda beklemekte ve kamyon traktör vb. bir çok araçla taşınmaktadır. Buğdayın öğütülmeden önce temiz ve artık maddelerden arınmış olduğundan emin olunmalıdır. Öğütme işlemine başlanmadan önce de çeşitli temizlik aşama ve testlerinden geçirilerek buğday hazırlanır.

İlk önce göreceli olarak büyük ve hemen ayıklanabilecek olan artıklar temizlenir. Daha sonra buğday bir ayrıştırıcıdan geçirilerek diğer istenmeyen parçalardan da ayrıştırılır. Bu işlem bir dizi elekten geçirme işlemi olup, herhangi taş gibi büyük artıklar ile daha küçük toz ve toprak gibi artıklardan temizlenmesidir. Taneler temizlendikten ve yıkandıktan sonra taşıma esnasında buğdaya karışabilecek metal parçalarda ayıklanır.
   
         
   

Öğütme aşaması

Öğütme işlemi, temizlenmiş buğdayın silolardan alınarak su katılarak iyileştirme işlme ile başlar. Bu işlem buğdayın öğütülmesini kolaylaştırır. Ters yönde dönen silindirler taneleri kırar. Silindirlerin ayarı aradan geçen taneleri ezmeden sadece kabuğunu açaçak şekildedir.

Açılan taneler bir dizi dönen elekten geçirilir ve böylece çeşitli parçalara ayrılmış olur. Bu parçalar içinden en iyisi undur. Bu aşamada un parçacıkları hala büyüktür. Daha da küçültülmesi için düz silindirlerden geçirilir. Unun iyi hale gelmesi ile aşama tamamlanır.

     
             
   

 

Paketleme aşaması

Son öğütme aşamasından sonra elde edilen çeşitli ürünlerden en önemlisi undur. Unun yanısıra kepek de elde edilir. Ve bu ürünler farklı alanlarda depolanır.

Un, büyük tüketime sahip firmalar için özel tasarlanmış tankere yüklenir. Evren un tanker ile Türkiye'nin büyük bölümüne sevkiyat yapabilmektedir. Tankerin kapasitesi 25 tondur.

Üretilen diğer unlar da paketlenerek parekende satış için Türkiye'nin dört bir yanına sevk edilir. EVREN UN 1 kg'dan 50 kg.'a geniş bir ürün grubuna sahiptir.

   
             
     
© 2006, Yörükoğulları Gıda Sanayii ve Ticaret A.Ş.
E-posta göndermek için tıklayınız!
Ana sayfaya dönmek için tıklayınız.
Grafik Tasarım ve Programlama: Birleşmiş Fikirler